Spis treści:
Kiedy należy sadzić tuje? Czy ma znaczenie, jaka to pora roku?
W Polsce tuje w ogrodzie są odwiecznym faworytem. Można je dostać w każdym dyskoncie supermarketu lub w każdym centrum ogrodniczym. Kiedy i jak należy sadzić tuje? W jakich odstępach czasu? Jakie sadzonki wybrać? W tym poradniku odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości i pytania, jakie mają ludzie.
Tuja to piękna ogrodowa roślina zimozielona
Wszyscy członkowie rodziny cyprysowatych są wiecznie zieloni, dotyczy to również drzew i krzewów tworzących żywopłoty. Drzewa tuja są endemitami zarówno w Azji, jak i Ameryce Północnej. W polskich ogrodach stały się niezwykle popularne jako rośliny ozdobne, zazwyczaj do wykorzystania jako długi pas żywopłotu. Większość osób uprawia je w swoich ogrodach ze względu na ich walory estetyczne oraz przyjemny żywiczny zapach, którym się emanują. Należy pamiętać, że tuja kwitnie w pełnym słońcu lub w półcieniu i preferuje średni poziom wilgotności. Mróz nie szkodzi tujom. Mogą być zielone, żółte, jadalne zielone lub czerwonawe. Mają płaskie, wachlarzowate, zwisające lub pnące się gałęzie. Zwierzęta występują w tak szerokiej gamie kształtów i rozmiarów, że bez trudu znajdziemy okazy nadające się do wszystkiego – od zwartych szpalerów po skalniaki, od okrywowych po duże odmiany, od karłowych po kuliste. Z łatwością upiększą nasz ogród i spełnią swoje funkcje, jeśli zapewnimy im odpowiednie środowisko.
Kiedy należy sadzić tuje?
Kiedy należy sadzić tuje, aby uzyskać najlepsze efekty? Sadzenie krzewów zakupionych z bryłami korzeniowymi już w ziemi doniczkowej można przeprowadzić w dowolnym momencie wiosennego, letniego i jesiennego sezonu wegetacyjnego. Inaczej postępuje się z pnączami, które zostały wykopane ze szkółki i mają odsłoniętą lub owiniętą jutą bryłę korzeniową.
Kiedy należy posadzić nasiona tuj? Najlepiej wysadzić je do gruntu wczesną wiosną (około połowy kwietnia do połowy maja) lub późnym latem/wczesną jesienią, po zakończeniu okresu intensywnego wzrostu (od września do października). W obu przypadkach należy przestrzegać daty granicznej końca października, aby dać roślinie czas na wytworzenie nowych korzeni przed pierwszymi przymrozkami. Dzieje się tak dlatego, że podczas zimy roślina nie wchodzi w stan pełnej wegetacji.
W jakim miejscu należy sadzić tuje?
Tuje są odpornymi, prostymi w uprawie roślinami, które wytrzymują szeroki zakres klimatów. Dzięki tym cechom mogą rozwijać się w różnych środowiskach i rodzajach gleby. Jednak posadzenie krzewu w miejscu słonecznym lub częściowo zacienionym zapewni mu szybki wzrost, gęstsze liście i żywsze kolory. Ponieważ odmiany o żółtej łusce nie przybiorą tego pięknego odcienia żółci, jeśli będą uprawiane w cieniu.
Jeśli posadzimy tuje w suchej, nieproduktywnej glebie, rośliny szybko obumrą lub w ogóle nie będą w stanie się ukorzenić. W przypadku tuj przeznaczonych do stosowania jako pojedyncze rośliny ozdobne lub do ogrodów skalnych szczególnie ważne jest zapewnienie idealnych warunków wzrostu.
Czy tuje należy sadzić gęsto?
Przy pierwszym zakładaniu ogrodu wiele osób nie ma pojęcia, jak gęsto należy sadzić tuje. Odpowiedź jest uzależniona od rodzaju wybranego przez nas żywotnego jeża oraz od naszego przeznaczenia. W końcu różne odstępy stosuje się w zależności od tego, czy pnącze lub skupisko tuj ma być gęstym żywopłotem, czy dekoracyjnym dodatkiem do ogrodu. Na początek – jak często sadzić tuje? Odległość ta powinna być niewielka, ale pozwalająca roślinie rozłożyć się na boki, tak aby powstałe zielone ogrodzenie było zwarte i jednolite.
Zastanawiałam się, w jakiej odległości od siebie powinnam umieścić moje tuje szmaragdowe i brabanckie. Odmiana szmaragdowa wymaga odstępu mniej więcej 50-60 cm między każdym zestawem krzewów. Dziuple odmiany brabant, która rośnie bujniej, należy wykopać nieco dalej, w odległości około 70-80 cm, aby stworzyć gęstą zieloną ścianę. Idealna rozstawa dla tzw. luźniejszych żywopłotów, stosowanych soliterowo, wynosi od 1 do 3 metrów (przy tujach pnących).
Zastanawiałam się, jak blisko granicy można posadzić tuje. Idealnie byłoby, gdybyś znalazł się 50 centymetrów od linii swojej posesji, zanim gałęzie zaczną wystawać na podwórko sąsiada, tak abyś mógł przycinać je bez naruszania jego ziemi.
Przesadzanie tuj: co robić
Choć przesadzanie tuj nie jest tak powszechne jak przenoszenie jeża, to czasem jest konieczne, np. podczas dużych prac ziemnych. Należy wcześniej przygotować nowe miejsce, zrywając darń, pozbywając się chwastów, wykopując dołek i wykładając żyzne podłoże. Jeśli obawiasz się, że korzenie rośliny wyschną, przed wykopaniem rośliny z poprzedniego miejsca poczekaj, aż gleba całkowicie rozmarznie.
Przy przesadzaniu kupionej w sklepie tui należy pamiętać, aby korzenie były chronione przez kępę ziemi, podobnie jak przy sadzeniu. Pozostałe procedury są identyczne jak przy sadzeniu roślin kupionych w sklepie. Wczesna wiosna (przed okresem intensywnego wzrostu) lub późna jesień (gdy roślina przestaje tworzyć nowe pędy) to idealne pory na wykonanie przesadzenia.
Zobacz również Pół litra mleka ile to szklanek? Ile wody zmieści się w szklance?